Foto Galerija 

Naujienos

Apie Trakų Vokę

Susisiekimas

Norintiems įsikurti

Foto galerija

Straipsniai


Seniūnija

Vidurinė mokykla

Vaikų darželis

Kultūros centras

Bendruomenės namai


Kompanijos

Klubai


Informacija

Skelbimai

Kontaktai





2007-05-15
Lietuvos Rytas
Straipsnio autorė Milda Zavarskyte
Nuotraukų autorius Vladas Šciavinskas

Grafaitė į savo tėvo dvarą atvyko kaip viešnia

Tėvynėje – trečią kartą

„Istorijos paradoksas – tikruosius Trakų Vokės šeimininkus pasitinkame lyg svečius, nors turėtų būti atvirkščiai.
Tačiau jūs visuomet liksite šių rūmų šeimininkai, o mes būsime jų prievaizdai“, – tokiais žodžiais grafo Jono Tiškevičiaus dukterį Anną pasitiko Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos vadas Kęstutis Ignatavičius.
Į tėvynę Londone gyvenanti 69 metų Anna Tiškevičiūtė-Hooper su vyru Robinu atvyko trečią kartą. Parodyti tėvo puoselėtą Trakų Vokės dvarą ji atsivežė 38 metų dukterį Sofiją.
Šeima apžiūrėjo dvaro menes ir bendravo su jų sutikti susirinkusiais Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos nariais, sukalbėjo maldą dvaro koplyčioje, gėlėmis papuošė Jono Tiškevičiaus kapą Vokės koplyčios šventoriuje.
Grafo dukterį ir anūkę šios akimirkos sujaudino iki ašarų.
Tris dienas Lietuvoje viešėjusi ir šiandien į namus Londone išskridusi A.Tiškevičiūtė-Hooper su artimaisiais likusį viešnagės laiką skyrė pasižvalgyti po Vilnių.

Šeima įsikūrė Londone

A.Tiškevičiūtė-Hooper yra jauniausia iš trijų grafo Jono Tiškevičiaus vaikų.
Kai Antrojo pasaulinio karo išvakarėse žuvo jos tėvas, Annai tebuvo vieneri metai. Tuomet ją kartu su vyriausiąja seserimi Izabele ir broliu Žygimantu motina grafienė Ona Radvilaitė-Tiškevičienė išsivežė į Angliją.
„Mano vaikystės prisiminimuose neišliko nei tėvo veido, nei dvaro vaizdų. Vėliau mama pasakojo maniusi, kad visi netrukus grįšime į Lietuvą. Tačiau gyvenimas susiklostė kitaip – likome Anglijoje visam laikui. Mano brolis sukūrė šeimą su švede, aš ištekėjau už brito. Ir mamą prieš kelerius metus palaidojome Londone“, – pasakojo A.Tiškevičiūtė-Hooper.
Lietuvoje gimusi grafaitė Anna Anglijoje baigė prestižinį Kembridžo universitetą, kuriame studijavo viduramžių istoriją. Vėliau ji dirbo architektūros žurnale.
Ištekėjusi už tame pačiame universitete sutikto Robino Hooperio, moteris susilaukė dviejų vaikų.
Dabar jos 38 metų duktė Sofija Gould yra teisininkė, o metais vyresnis sūnus Justinas dirba reklamos kompanijoje.
Po kelerius metus trukusių motinystės atostogų Anna iki pensijos dirbo anglų kalbos mokytoja. šiuo metu ir ji, ir vyras yra pensininkai.

Dvaro susigrąžinti nesiekia

Pirmą kartą į Lietuvą A.Tiškevičiūtė-Hooper buvo sugrįžusi po 62 metų pertraukos.
Tąkart su seserimi Izabele jos lankėsi tėvo dvare Trakų Vokėje ir dalyvavo Vokės koplyčios pašventinimo ceremonijoje.
Prieš penkerius metus į Lietuvą Anną atlydėjo vyras ir sūnus.
„Tėvo dvaras man – ypatinga vieta. Ilgus metus nežinojome, ar jis vis dar stovi, tačiau visą laiką norėjau čia sugrįžti. Mama daug pasakojo apie dvarą, apie nuostabias raižiniais puoštas medines lubas salėse, kurios vėliau buvo paslėptos, ir daug kitų detalių.
Kai viešėjau anksčiau, vaizdas buvo nykus – langai išdaužyti, salės apleistos. Džiaugiuosi, kad dabar jie gražiai prižiūrimi, kad čia rengiami kultūriniai renginiai“, – sakė paskutinio dvaro šeimininko J.Tiškevičiaus duktė.
Pirmą kartą į Lietuvą atvykusi grafo anūkė Sofija apie tai seniai svajojo. 38 metų moteris apie šalį, dvarą ir šeimos istoriją daug girdėjo iš savo senelės Onos.
Grafo J.Tiškevičiaus artimieji neturi ambicijų susigrąžinti dvarą, tačiau neabejoja, kad dar ne kartą sugrįš į Lietuvą ir apie savo kilmingą praeitį pasakos savo vaikams ir anūkams.

Po karo – iš rankų į rankas

Klasicistiniai su baroko elementais Trakų Vokės dvaro rūmai statyti 1876-1880 metais.
Žuvus jo šeimininkui J.Tiškevičiui ir į Angliją pabėgus jo šeimai, dvare Antrojo pasaulinio karo metais gyveno vokiečiai.
Po Antrojo pasaulinio karo rūmai priklausė įvairioms organizacijoms.
Nuo 1956 metų čia įsikūrė Lietuvos žemdirbystės mokslinio tyrimo instituto Trakų Vokės filialas.
Sovietmečiu rūmai buvo restauruoti, tačiau 2001 metų instituto filialas persikėlė į kitą vietą.
Kelerius metus rūmai neturėjo šeimininko, o nuo 2002-ųjų juose įsikūrė Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga.
Dvaro rūmai jos globai yra perduoti 99 metams, o greta esantis vienas žymiausių šalies parkų atiduotas Panerių seniūnijos globai.